Avukatlarımız duruşmanın üçüncü gününü değerlendirdi

16 Ocak 2019 Çarşamba

Fenerbahçemize kumpas kuranların yargılandığı Fenerbahçe Kumpası Davası’nın 8. duruşma haftası Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nda devam ederken, avukatlarımız da üçüncü günü Fenerbahçe Televizyonu'na değerlendirdi.

Gün içerisinde 14/16 programında açıklamalarda bulunan Avukat Fesih Delidere, “Sabah duruşma başladı. Tutuksuz sanıklar dinleniyor. Artık ara kararlara doğru gidiyoruz. Taleplere geçilebilir” dedi.

Avukat Hazal Sağın Vural ise “8. celsenin üçüncü günündeyiz. 1 tutuklu, 5 tutuksuz olmak üzere; 59. sanığımızı dinledik. Mahkemenin pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre perşembeye kadar bu süreci böyle devam ettireceğini, cuma günü de akşam 18.00 itibariyle ara kararları açıklayacağını söylemişti. Cuma günü bizim tahminimiz herhangi bir dinleme yapmayacağı yönünde. açıklanmasında bulundu.

Avukat Hazal Sağın Vural’ın ardından bir kez daha söz alan Avukat Fesih Delidere, “Tutuklu sanıkların ifade vermesinde öncelik hakları var. Mahkeme öncelikli olarak tutuklu sanıklarla devam etmek durumunda. Eğer tutuklu sanıklar ifade vermezse tutuksuzlardan ifade alıyorlar. Bu anlamda da dediğimiz gibi şu anda 9 tane tutuklumuz kaldı. Başka suçtan tutuklu olanlarla beraber 9 kişi kaldı. Bunların dinlenmesinden sonra esasen tutuksuzlara geçecek. Fakat bu hafta bir diğer tutuklu sanığa geçecekti, kendisi ifadesinin çok süreceğini beyan ettiği için 6 gün gibi bir rakamdan bahsetti. O yüzden mahkeme ona başlamadı, başlasa bitiremeyecek. Cuma günü bitirmek durumunda. O nedenle onu bir sonraki celseye bıraktı. Bir sonraki celse tekrar tutuklulardan başlamak şartıyla ifadeye devam edecek.” şeklinde konuştu.


Mahkemenin bir sonraki celseyi iki haftalık süreçte gerçekleştireceğini söyleyen Avukat Hazal Sağın Vural, “Mahkeme bir sonraki celseyi iki hafta yani 10 iş günü yapacağını söylediği için bu söz ettiğimiz sanığın savunması 6 gün sürerse ve çapraz sorguyu da hesaba katarsak en fazla bir tutuklu sanık daha ekleyebiliriz. Onun dışında başka bir kişi dinlenebileceğini zannetmiyoruz.” dedi.

Son olarak söz alan Avukat Fesih Delidere, “Şu anda 1-12 Nisan arasında bir duruşma ön görülüyor. Ondan sonra da haziran sonu ya da temmuz başında bir duruşma daha olacak. Mahkemenin de iş durumuna bağlı olarak süre uzayacak tabii. Mahkeme, adli tatilden dolayı da birer aylık süre öngörüyor. Bu arada mahkemenin de başka işleri var. Mahkeme de o işleri bitirip tüm varlığını Kumpas dosyasına yoğunlaştırmak istiyor. Önemli bir mesafe kat etmek istiyor. Bu anlamda biz de müşteki avukatları olarak Fenerbahçe Spor Kulübü avukatları olarak mahkeme ile beraber hareket ediyoruz. Mahkemenin hızlandırmasına biz de katkıda bulunuyoruz. İnşallah bundan sonra süreç daha da hızlanacak, daha çabuk neticeye gideceğiz diye ümit ediyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ara kararlar yarın açıklanabilir

Günün sonunda FBTV Ana habere bağlanan avukatlarımız, son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Avukat Fesih Delidere, “Toplamda 60. sanık dinlendi, sorgusu yapıldı. Bu hafta artık sorgu yapılmayacak. Talepler alınmaya başlandı. Taleplerin de büyük kısmı bugün alındı. Taleplerin alınmasına yarın da devam edilecek. 9’u tutuklu, ifadesi alınması gereken toplamda 33 sanık kaldı” dedi.

Avukat Hazal Sağın Vural da, “Mahkeme az evvel şöyle bir açıklama yaptı. Eğer ki yarın bu talepleri bitirme işini öğleden önce tamamlayabilirse, ara kararları yarın akşama doğru açıklayabileceğini söyledi. Mahkemenin duruşma günlerini 10 gün ve üzerine çıkarmış olması da, ‘6 gün savunmam var’ diyen bir sanığın da artık savunma yapmasının engellenmemesi  anlamına geliyor. Savunmam 5 günden fazla bahanesi bu şekilde engellenecek.” ifadelerini kullandı.


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar