Yüzme Şubesi > Ana Sayfa   www.fenerbahce.org ana sayfasına git
 
- Yüzme Şubesi Yönetim ve Teknik Kadro ile tüm sporcular
- Yüzme Sporu ve Tarihçe
- Serbet Yüzme Stili
- Kurbağalama Yüzme
- Kelebek Yüzme Tekniği
- Sırtüstü Yüzme
- Karışık yüzme ve bayrak yarışları
- İletişim Bilgileri
 

 

Serbet Yüzme Stili

SERBEST YÜZME TEKNİĞİ

Serbest Yüzme Tekniğinin Gelişimi
Günümüzde kullanılan ve bildiğimiz krawl tekniği ilk defa 1897 yılında Avustralyalı yüzücüler tarafindan uygulanmıştır. Önceleri, krawl teknik özellikle yarışların bitiminde, hız kazanmak amacıyla kullanılırdı. Daha sonra Amerikalı yüzücüler, krawl tekniğini kol hareketi açısından geliştirdiler. Amerikalı uzmanlar kol hareketinde "omuz rotasyonu'nun önemini tespit ederek, kolun suyu çekme hareketinin daha uzun olmasına dikkat ettiler.

Serbest teknik bacak hareketinin uygulanması:
Aktif hareket: Bacak hareketi kalça ekleminden yapılır. Diz hafif bükülerek parmak uçları içe doğru rotasyon yapar. Diz hafif bükülü konumunu korurken alt bacak ayak ile birlikte aşağıya doğru kuvvetlice vuruş yapar.
Pasif hareket: Vuruş yapan bacak düz bir şekilde geriye doğru uzatılır ve topuk su yüzeyine gelene kadar pasif hareket devam eder.

Serbest kol hareketinin uygulanması:

Aktif hareket: 3 evreden oluşur. Kolun suya girişi ve suyun tutulması, kolun suyu çekmesi ve kolun suyu itmesi. 1. evrede kol suya girerken yatay pozisyonda olup, suya girerken hafif fleksiyon suyun içerisinde ise ekstensiyon yapmalıdır. 2. evrede dirsek fleksiyon yaparak üst kol ve omuzla 90 derecelik bir açı oluşturuncaya kadar suyu önden aşağıya ve geriye doğru çeker. 3. evrede el kalçanın yanına geldikten sonra kol düz bir şekilde sudan çıkarılır.

Pasif hareket: Sudan çıkan kol dirsekten hafif bükülür ve tekrar suya girer. Aktif hareket başlayana kadar pasif hareket devam eder.

SERBEST YÜZME TEKNİĞİ

Serbest Yüzmede Nefes Alıp Verme Tekniğinin Uygulanması:
Nefes almak için başın uygun bir şekilde çevrilmesi şarttır, aksi taktirde vücut pozisyonu, kol hareketlerinin simetrisi ve bacak hareketlerinin planı bozulabilir.
Nefes her iki taraftan alınmaldır (sağ-sol). Bunun için ideal nefes koordinasyonu 3 kolda 1 nefes olarak uygulanmaktadır. Yüzün yarısı sudan çıktığında nefes alınır ve gözler sudan çıkmaya hazırlanan kola doğru bakar. Kol omuz hizasına geldiğinde nefes alma evresi sona erer.

Serbest teknik yarışma mesafeleri :
Erkekler : 50m , 100m, 200m , 400m 1500m ( Yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir)
Bayanlar: 50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m,(1500m. Yeni uygulamaya girmiştir. (Mesafeler yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.)

 

KOL ÇEKİŞLERİ
Yüzücülerin asıl amacı; daha fazla kulaç atmak ve kol çekmek yerine, kulaç uzunluğunu arttırmak ve suya daha fazla kuvvet uygulamaktır. Aynı zamanda doğru kol tekniği de çok önemlidir. Yüzücülerin kulaç uzunluğunu ve kuvvetini yarış sonuna kadar koruyabilmeleri gerekir. Ancak yapılan araştırmalarda uzun mesafe yüzmelerde kulaç uzunluğu ve yüzme hızında düşme gözlemlenmiştir.

NOT: Yüzücümüz Serkan Atasay'a teşekkür ederiz.

 

İçerik ile ilgili diğer fotoğraflar